>
Aletheia Bible College
|
Carelinks Ministries
|
Osnowy Biblii
|
'PRAWDZIWY DIABEL ' Home
|
Więcej literatury w języku polskim
|
Czym jest Ewangelia?

 

Prawdziwe Diabeł Biblijna Wyjaśnienie. Tlumaczenie: Waclaw Cwiecek

Kompletna książka jak PDF

 

Email autora, Duncan Heaster

 

Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

5-8-1 Jezus na pustyni: Studium Językowe oraz Natura Pokus
Równie dobrze można uznać, że język pokus na pustyni zakłada, że dzieje się tam fizyczny ruch, np. kusiciel przyszedł do Jezusa i odciągął Go. Teraz rozważamy, jak taki język ma związek z naszymi złymi pragnieniami wewnątrz naszego umysłu.

 

“Kiedy kusiciel przyszedł do Niego...”
Zapisy kuszenia naszego Pana wydają się wskazywać na to, że ‘diabeł’, który Go kusił, był bardziej Jego wewnętrzną naturą niż zewnętrznym kusicielem. Jakkolwiek niektórzy znaleźli problemy w tej opinii - nie tylko dlatego, że kusiciel jest opisany jako "przychodzący do" Jezusa i prowadzący Go. Celem tych studiów jest pokazanie, że pokusy i pragnienia są często opisywane w terminach fizycznego ruchu, w ten sposób w pewnym sensie umożliwiając nam analizowanie ich, który jest łatwiejszy do zwizualizowania niż opisanie pokus w czysto abstrakcyjnych terminach.

Wiemy, że nasz Pan “był kuszony we wszystkim podobnie jak my” (Heb. 4:15); i "każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości (pragnienia), które go pociągają i nęcą;” (Jakuba 1:14). Jezus, aby był kuszony tak jak my, musiał przejść przez ten sam proces pokusy jak my. Więc w pewnym stopniu został on również "pociągnięty" przez złe pragnienia - "diabła" - którego miał w Sobie. To by wyjaśniałoby, dlaczego szatan jest opisany jako biorąc Jezusa do Jerozolimy i na górę, to "wzięcie" jest takie samo jak "pociagnięcie" w Jakuba 1. Ten związek naszych zych pragnień z ideą fizycznego ruchu jest podnoszony często w Nowym Testamencie. “Nie prowadź nas do pokusy” (Mt. 6:13) jest przykładem. Jesteśmy prowadzeni przez nasze złe pragnienia, tak jak Jezus był w małym stopniu na pustyni; a jednak Bóg jest wyrażony tu jako ostatecznie kontrolujący te rzeczy. On jest większy niż nasze złe pragnienia i jest w stanie zatrzymać ich wpływ na nas,  “zachowaj nas od upadku” (zauważ związek pokusy i fizycznego ruchu ponownie). Świat ogólnie nie robi żadnego oporu przeciw prowadzeniu przez diabła -w ten sposób “głupie kobiety” są “doprowadzone do niewoli ... prowadzone różnymi żądzami … prowadzone przez błędy niegodziwych” (2 Tim. 3: 6; 2 Piotra 3:17). Jezus nie był prowadzony przez diabła - jego pożądliwości, które podzielał wraz z nami - tak bardzo jak tamci ludzi. Ale niemniej jednak, ta sama podstawowa idea grzechu prowadzącego nas, aby nas skusić była realna dla Niego. Greckie słowo przetłumaczone jako “taketh”bw Mateuszu 4 w odniesieniu do Jezusa wziętego przez diabła jest użyte zarówno w przenośni, jak i dosłownie (Strong). Następne przykłady pokazują jego symboliczne użycie:

"Zwyczaje, które przyjęli, by ich trzymać się (Mk. 7:4 )

"Go nie przyjęli" (J 1:11 )

"przyjęliście Chrystusa" (Kol. 2:6 )

Podobnie, Diabeł ‘przychodzący’ do Jezusa również może być subiektywny; jeszcze raz, Strong mówi, że greckie słowo dla ‘przychodzić' może zostać użyte albo w przenośni albo dosłownie. To jest przetłumaczone jako ‘zgodne' w 1 Tymoteusz 6: 3 - pewna “zgodna” nie trzyma się zdrowych słów”. Hebrajczyków 12:1 opisuje “grzech, który nas łatwo dopada", jak gdyby grzech - diabeł -przychodził do nas i dopadał nas. Język Objawienia 20 odnośnie diabła i szatana, który został uwolniony i wychodzi na cały świat teraz wraca na swoje miejsce, gdy tylko doceni się, że diabolizm - nasze złe pragnienia - są przyrównane do podchodzących do ludzi. Często podkreślamy jak Jezus odpowiadał na każdą pokusę przez cytowanie Pisma, jak gdyby całe jego doświadczenie było żywą demonstracją Psalmu 119:11: "W sercu moim przechowuję słowo twoje, abym nie zgrzeszył przeciwko tobie.”. Chociaż Jezus miał słowo w Swoim sercu, posiadał nasze pożądliwości i  było możliwe na krótki czas, że “ pożądliwości innych rzeczy, wszedłszy” (Mk. 4:19) próbowały zdusić te słowa, nawet w Jego sercu. Aby weszły one w nas, muszą przyjść do nas; i w ten sposób diabeł - te żądze - przyszły do Jezusa. Przypowieść o siewcy utożsamia wszystkie różne przyczyny niepowodzeń w wydaniu owocu, wiedząc, że wszystkie mają  taki sam efekt. To, że szatan przychodzi i zabiera słowo z nowego nawróconego jest zatem równoległe z "pożądliwości innych rzeczy, wszedłszy (zaduszają) słowo" (Mk 4:15 i 19). Te pożądliwości pochodzą z naszej natury - ich wejście w serce z naszej natury jest tym samym co 'przychodzący szatan '.

Są również inne przykłady, gdzie nasze wewnętrzne pożądanie jest opisane jako fizycznie poruszające się w nas (1) :

- Przypowieść Nathana o grzechu Dawida z Batszebą potępia czyn na podróżniku przychodzącym do Dawida proszący, żeby został usatysfakcjonowany. Podróżnik z przypowieści reprezentował żądze Dawida, które prowadziły do cudzołóstwa i morderstwa, (2 Sam.12: 4), chociaż pochodzą one “z wnętrza, z serca ludzkiego” (Mk. 7:20-23).

- "Ten, który jest zrodzony z Boga ( przez słowo -  1 Piotra 1:23 ), zachowuje samego siebie, a zły nie dotyka się go" - Słowo w naszych sercach zatrzymuje postępy naszego wewnętrznego diabła od dotykania nas .

Wydaje mi się, że Łukasz 4:13 , kiedy prawidłowo przetłumaczony, zapewnia największe poparcie dla idei "wewnętrznego kusiciela". Diabeł "odstąpił od Niego". Greckie słowo oznacza także "powstrzymać" – więc zdanie to wydaje się oznaczać, że diabeł powstrzymał się od Jezusa, to było coś, co diabeł zrobił dla siebie; i w ten sposób przez implikację Jezus również powstrzymywał Siebie od Diabła . W każdym razie diabeł odchodzący na pewne okresy od Jezusa pokazuje jego podzielanie doświadczeń bedących udziałem każdego chrześcijanina - to że czasami diabeł wydaje sie być silniejsze niż w innych chwilach, w pewne dni lub tygodnie mogą minąć w taki sposób, że wydaje się nam, że jesteśmy ponad naszymi pragnieniami, podczas gdy w innych chwilach, wszystkie nasze próby wydają się trudniejsze, a Diabeł dużo silniejszy. Główny wniosek z tego jest taki, że Jezus był znacznie bliżej niepowodzenia niż może się to nam wydawać. Diaglott tłumaczy Jakuba 1 : 14 "Każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości, które go pociągają i usidlają". Jest to język polowania na zwierzęta - szkicowanie ich i odławianie. 1 Tymoteusza 3 : 7 mówi o "sidłach diabła" - naszych nieuporządkowanych pragnieniach. Tak więc dla Jezusa, aby był kuszony musiał wyjść z ogromnej powłoki Jego własnej duchowości, jak mysz przyciągana
z otworu w kierunku sera umieszczonego w pułapce, a potem poprzez samokontrolę i samo opanowanie wycofać się z powrotem.

Odnośniki
(1) Te i inne obserwacje w tej sekcji są potwierdzone w Wayne E. Oates, Temptation: A Biblical and Psychological Approach (Louisville: John Knox Press, 1991).

Contenido
Prólogo (por Ted Russell)
Wstep


Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla

Digresja 1:  List do Judy I Ksiega Enocha
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

 

 


 
 
Prawdziwe Diabeł