>
Aletheia Bible College
|
Carelinks Ministries
|
Osnowy Biblii
|
'PRAWDZIWY DIABEL ' Home
|
Więcej literatury w języku polskim
|
Czym jest Ewangelia?

 

Prawdziwe Diabeł Biblijna Wyjaśnienie. Tlumaczenie: Waclaw Cwiecek

Kompletna książka jak PDF

 

Email autora, Duncan Heaster

 

Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

5-27 Poszli za szatanem
1 Tymoteusza 5:14-15 : "Chcę zatem, żeby młodsze wychodziły za mąż, rodziły dzieci, były gospodyniami domu, żeby stronie przeciwnej nie dawały sposobności do rzucania potwarzy. Albowiem się już niektóre obróciły za szatanem."

Popularna Interpretacja
To ma oznaczać , że młode wdowy mogą zostać zabrane przez szatana z powodu posiadania w ich rękach wolnego czasu.

Komentarze
1. Wdowy obróciły się za szatanem.- Szatan niekoniecznie szuka kobiety.                

2. Wersety 12 i 13 wyjaśniają, że wdowy “pierwszą wiarę odrzuciły” - coś, co zrobiły dla siebie. “Uczą się bezczynności, chodząc od domu do domu". Stało się to przez ich czyny, że “odwróciły się za szatanem’ - ich złymi pragnieniami.

3. Używanie języka w zły sposób jest skutkiem złego stanu serca - “z obfitości serca mówią usta” (Mat. 12:34). Ich odwrócenie się za szatanem wymagało bycie “gadatliwe.. i wścibskie i mówią, czego nie trzeba.” (v. 13). W ten sposób “szatan”odnosi się do ich złego serca.

4. Przez niekorzystne rozmowy i nie trzymając się prawdziwego ducha Pisma, kilku z eklezji w Efezie, gdzie został ustanowiony Tymoteusz “zwróciło się ku czczej gadaninie.” (1 Tym. 1: 6). Paweł teraz wskazuje, że kilka młodych wdów w tej eklezji  również odwróciło się z tego samego powodu “za szatanem” lub ich złymi pragnieniami wyrażonymi w ich próżnej gadaninie.

5. Określenie “już odwróciły się” znaczy “natychmiast”; Paweł mówi, że, gdy tylko ich mężowie umierają młode wdowy natychmiast odwracają się za szatanem, ich złymi pragnieniami, dlatego  jest lepsze dla nich by  się ponownie ożeniły.

6. “Przeciwnik” nie jest tym samym słowem jak “szatanem”, chociaż to może nadal odnosić się do Żydów szukających okazji do skrytykowania chrześcijan (zobaczyć uwagę na 1 Tym. 3:6-7 “Sugerowane Wyjaśnienie” Nr 3). To może znaczyć “przeciwnika w prawie” w prawnym sensie, sugerując, że Żydzi mogli wpakować ich w kłopoty w rzymskim sądzie.

Sugerowane Wyjaśnienia
1. Przez publiczne otrzymanie złej reputacji przez “chodzenia od domu do domu” (wers. 13), te kobiety dawały żydowskim przeciwnikom możliwości “skarżenia się przeciwko” (A.V.margines) chrześcijanom. Judy 9 & 10 sugeruje, że Judaiści przynosili “oskarżenia” przeciw chrześcijanom.

2.“Mówią, czego nie trzeba.” (wers. 13), przypomina Judy wers. 10 o Judaistach: “bluźnią przeciwko rzeczom, których nie znają”. “Chodzenie” łączy się z opisem Judy z “błąkającymi się gwiazdami” (Jude wers. 13). Diotrefes, jeden z Judaistów, który próbował zdyskredytować apostoła Jana i innych apostołów, (jak Judaiści uczynili z Pawłem) jest opisany jak “złośliwym ględzeniem nas obmawia” (3 Jan. wers.10). “Ględzenie” pochodzi od tego samego słowa przetłumaczonego jako “gaduły" w 1 Tymoteusz 5:13 odnośnie tych kobiet. Kobiety chodzące od domu do domu mogą sugerować z kościoła do kościoła, jest tak gdyż słowo “dom” jest często użyte w Nowym testamencie (z powodu istnienia wtedy wielu kościołów domowych). To jest to, co żydowscy fałszywi nauczyciele robili; 2 Jana w. 7 mówi o oszustach lub zwodzicielach, którzy weszli do chrześcijańskiego świata, tzn. fałszywi bracia “znienacka wprowadzeni” do kościoła w Galacji. Jest wiele odniesień do tych “zwodzniczych duchów” (1 Tym. 4:1)  -tzn. fałszywych nauczyciele (1 Jan. 4:1) -wewnątrz kościoła, do których kościół nie przywiązywał “uwagi" , (1 Tym. 4:1). To, że byli ci żydowscy fałszywi nauczyciele jest sugerowane przez inne odniesienia do “dawania uwagi” w kontekście bycia uważnym przeciwko żydowskiemu przenikaniu chrześcijaństwa:

- "Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów" ( Mk. 8:15 ) ;

- "nie słuchali żydowskich baśni" (Tyt. 1,14) ;

- "nie zajmowali się baśniami i genealogiami bez końca." ( 1 Tym.1 : 4 ) - źródłem tych genealogii jest prawdopodobnie Stary Testament, do których Judaiści zachęcali chrześcijan, aby kłócić się bez żadnych korzyści. .

“Zwodnicze duchy” z 1 Tymoteusza 4:1 miały sumienie napiętnowane (wers.2), sugerując, że byli oni odstępczymi wierzącymi. Zakazywali oni wstepowania w związki małżeńskie, “nakazują powstrzymywać się od mięsa" (wers. 3), gdzie szczególnie drugi zakaz był wielkim twierdzeniem żydowskiego elementu wewnątrz kościoła w pierwszym wiek. Zauważ, że to co jest powiedziane tutaj o Judaistach jest również prawdziwe o katolikach -popierając pomysł, że 2 Tesaloniczan 2 jest o zarówno Żydach, jak i katolikach.

W ten sposób “zwodnicze duchy” z 1 Tymoteusza 4:1 były żydowskim infiltratorami kościoła, które były niewatpliwie pomiędzy “oszustami” 2 Jana wers.7, który 2 Jana wers. 10 sugeruj, że chodzili od domu do domu (z kościoła do kościoła) rozprzestrzeniając swoją doktrynę umniejszającą osobę Chrystusa. Ci Judaiści “całe domy skłócają” (Tytusa 1:11). Wracjąc do 1 Tymoteusza 5:13, fakt, że kobiety również chodziły od domu do domu jest innym znakiem, że to, co one robiły, również robili Judaiści. Tak więc jest to interesująca możliwość, że gdy ich mężowiepomarli, tym kobietom brakowało duchowego przywództwa, a więc odwróciły się do żydowskiego szatana, pod wpływem Żydów podkopywały kościół. Używanie takich najwidoczniej niewinnych członków kościoła było bardzo efektywnym sposobem przesączania się. Może jest odniesienie do tego w 2 Tymoteusz 3. Werset ten mówi o mężczyznach w eklezji, że “będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy” (wers. 5), niezdrowy osąd w decyzjach eklezji (wers. 8 A.V. margines). “Ich głupota będzie oczywista dla wszystkich” (wers. 9) - w Osądzie, gdzie odpowiedzialny pojawi się. Oni są porównani do Jannes i Jambres, którzy, zgodnie z żydowską tradycją, byli odastępczymi Żydami. Ci fałszywi nauczyciele (prawdopodobnie Judaiści), “ wślizgują się do (tzn. subtelnie przesączają) domów (kościołów) i przeciągają na swą stronę głupie kobiety” (wers. 6). Zauważ jak Judaiści są opisany jako chwytający chrześcijan, by stać się infiltratorami w 2 Tymoteusz 2:26 i w 1 Tymoteusz 3:7. Ten pogląd na kobiet jest potwierdzony przez następuje dwa punkty

I) Dz. Ap. 13:50 opisuje Żydów podburzających “pobożne oraz dostojne niewiasty i (tym samym) … wzniecili przeciw Pawłowi i Barnabie prześladowanie”.

II) Jest dowód w świeckiej historii, że wiele Pogańskich kobiet było pod wływem Żydów. W ten sposób Józef Flawiusz (‘Wojny Żydów’, II, 20.2) wspomina, że kiedy Żydzi w Damaszku byli prześladowani, prozelicki żony Pogan żyjące tam również zostały zaatakowane. Flawiusz opisuje żony Pogańskich mężczyzn w Damaszku, ponieważ “prawie wszystkie one były uzależnione od żydowskiej religii”. William Barclay mówi, że w pierwszym wieku “żydowska religia była specjalną atrakcją dla kobiet...dookoła synagog zgromadzało się wiele kobiet, często kobiety o wysokiej społecznej pozycji, które znalazły w tym (żydowskim) nauczaniu to, czego tak bardzo pragnęły. Wiele z tych kobiet zostawało prozelitami" (1). Te kobiety, do których sie odnosi Paweł były również bogate, co jest pokazany przez to, że mają dużo czasu, by chodzić od domu do domu, zamiast konieczności pacy.

Odnośniki
(1) William Barclay, The Acts Of The Apostles, (Louisville: Westminster / John Knox, 2003) s. 114.

Contenido
Prólogo (por Ted Russell)
Wstep


Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla

Digresja 1:  List do Judy I Ksiega Enocha
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

 

 


 
 
Prawdziwe Diabeł