>
Aletheia Bible College
|
Carelinks Ministries
|
Osnowy Biblii
|
'PRAWDZIWY DIABEL ' Home
|
Więcej literatury w języku polskim
|
Czym jest Ewangelia?

 

Prawdziwe Diabeł Biblijna Wyjaśnienie. Tlumaczenie: Waclaw Cwiecek

Kompletna książka jak PDF

 

Email autora, Duncan Heaster

 

Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

4-1 Diabeł, Szatan i Demony
Już wcześniej wytłumaczyliśmy, że Diabeł albo Szatan nie są osobami albo potworami. Wytłumaczyliśmy, że te słowa oznaczają po prostu `przeciwnika` albo `fałszywego oskarżyciela/oszczercę`. Czasami te idee są używane w metaforycznym sensie odnosząc się do grzesznych skłonności jakie istnieją nieodłącznie we wnętrzu ludzkiej natury. Jeżeli zgodzimy się z tym, że nie ma takiej osoby jak `Szatan` to wtedy logicznie mówiąc demony, które są uważane za sługi Diabła, także nie istnieją. Wielu ludzi myśli, że Bóg daje nam wszystkie dobre rzeczy, gdy Diabeł i jego demony dają nam złe rzeczy, a odbierają nam dobre, które otrzymaliśmy od Boga. Jednak zanim rozważymy specyficzne zagadnienia dotyczące demonów, to przypomnijmy sobie niektóre podstawowe Biblijne zasady, o których mówiliśmy już wcześniej.

Biblia uczy nas w jasny sposób, że Bóg jest źródłem całej mocy i że jest On odpowiedzialny zarówno za dobre, jak i złe rzeczy w naszym życiu:
“Ja stwarzam światło i stwarzam ciemność: Ja czynię pokój i stwarzam nieszczęście: Ja Pan czynię to wszystko” [Iz.45:7];
“Nieszczęście przyszło od Pana w bramach Jeruzalem” [Mich.1:12];
“Czy w mieście zagrzmi trąba, a lud się nie zatrwoży? Tak też i nie ma klęski w mieście, jeżeli Wiekuisty tego nie sprawi.” [Amosa 3:6]

Tak więc kiedy przechodzimy przez próby, to powinniśmy zaakceptować, że pochodzą one od Boga, a nie obwiniać za to Diabła albo demonów. Hiob był człowiekiem, który stracił wiele dobrych rzeczy, którymi go Bóg pobłogosławił, ale nie obwiniał demonów za to. Posłuchaj co on powiedział: “Pan dał i Pan zabrał; niech będzie błogosławione imię Yahveh” [Hioba 1:21]. “Czy przyjęliśmy od Boga dobre, a nie mielibyśmy przyjmować i złego?” [Hioba 2:10]. Gdy zrozumiemy, że wszystko pochodzi od Boga, to wtedy gdy mamy problem  w życiu to będziemy się modlić do Boga żeby On osunął ten problem, a jeśli tego nie zrobi to możemy być pewni, że spowodował je po to, abyśmy mogli rozwinąć nasz charakter, a na dłuższą metę służy to naszemu dobru: “Synu mój, nie lekceważ karania Pana ani nie bądź bez sił, kiedy jesteś przez Niego doświadczany; bo kogo Pan miłuje [nie demony] tego uczy, a każde dziecko, które przyjmuje to ćwiczy. Jeżeli znosicie to wychowywanie dzieci, Bóg jest wam dany jako dzieciom, bo co to za dziecko którego ojciec nie karci? Zaś jeśli jesteście bez karania, którego wszyscy stali się uczestnikami, to jesteście bękartami, a nie synami” (Hebr. 12:5-8).

Bóg: Źródło Mocy
Bóg jest źródłem wszelkiej siły/ mocy/ energii:
“Ja jestem Panem i nie ma innego, nie ma innego Boga [Hebrajskie słowo Bóg oznacza `moc`] poza Mną” [Iz:45:5]; “…czy jest Bóg oprócz Mnie? Nie ma innego” [Iz.44:8]; “Wiekuisty jest Bogiem; i nikt oprócz Niego” [Powt. Pr.4:35]. Takie wersety powtarzają się cały czas przez całą Biblię. Ponieważ Bóg jest źródłem całej mocy i jest jedynym Bogiem, dlatego też jest On Bogiem zazdrosnym, o czym przypomina nam bardzo często [np. Wyj.20:5; Powt.Pr.4:24]. Bóg staje się zazdrosny kiedy Jego lud zaczyna wierzyć w innych Bogów, jeżeli mówią do Niego `Jesteś wielkim Bogiem, wszechpotężnym Bogiem, ale właściwie ja wierzę w to, że są jeszcze inni bogowie poza Tobą, nawet jeśli nie są tak potężni jak Ty`. To jest istota problemu: kiedy się wierzy, że istnieją demony albo Diabeł tak samo jak istnieje prawdziwy Bóg. To jest błąd, który popełnił Izrael. Duża część Starego Testamentu jest poświęcona temu, aby pokazać jak Izrael rozgniewał Boga przez wiarę w innych bogów, tak samo jak wierzyli w Niego. “Demony”, w które niektórzy ludzie wierzą w dzisiejszych czasach, są podobne do fałszywych bogów, w które wierzył Izrael. Biblijne Chrześcijaństwo rożni się od większości religii tym, że nie proponuje teologii na temat demonów. Wiele religijnych pism [które nie są napisane pod natchnieniem] tłumaczy w dużym zakresie ich religijny punkt widzenia na temat demonów i Aniołów; jak to istnieje hierarchia dobrych i hierarchia złych, i tak dalej. Biblia milczy na ten temat- jeżeli rzeczywiście popularne poglądy nad temat upadłych Aniołów, demonów, itd. są biblijne to dlaczego w Biblii brakuje takiej demonologii? Dlaczego Biblia nie podaje definicji co/kto jest demonem? W Biblii nie ma sprawozdania o oko w oko ze spotkania z demonami. To zagadnienie było rozpatrywane przez wielu różnych pisarzy [1]. Biblia mówi o demonach w taki sam sposób, w jak mówi o różnych aktualnych w tych czasach religijnych ideach, np. idei Baala; ale takie odnośniki nie udowadniają, że Biblia popiera te religijne idee. Nawiasem mówiąc istnieje tak wiele teorii o demonach [demonologie] jak wiele jest kultur i religii; którą z nich obralibyśmy za prawdziwą?

Powszechnym jest to, że koncept demonów był niezbędny, ponieważ ludzie na Bliskim Wschodzie, około pierwszego wieku, nie wyobrażali sobie, że naczelni bogowie mogą działać bezpośrednio w życiu ludzkim- ci bogowie byli rozumiani jako jacyś odlegli i nie zamieszani w codzienne ludzkie sprawy. W istocie było to podłożem pism Plutarcha na temat demonów [2]. Powszechnym jest również to, że “idea; iż demony są odpowiedzialne za całe moralne i fizyczne zło, przesiąkła głęboko Żydowskie religijne myślenie podczas Babilońskiego wygnania, bez wątpienia jako rezultat Irańskiego wpływu na Judaizm w piątym i czwartym wieku BC” [3]. Całe to podejście ostro kontrastuje z jedynym prawdziwym Bogiem objawionym w Biblii- Bóg, który jest “blisko pod ręką, a nie daleko” [Jer.23:23], zawsze aktywny i namiętnie zaangażowany w każdy drobiazg ludzkiego życia. Pogląd Plutarcha na temat demonów jest ewidentnie oparty na fałszywym zrozumieniu przez Platona kwestii `nieśmiertelnej duszy`- w rzeczy samej demony były uważane za semi-bogów [pół-bogów], istniejących w jakiejś formie nieśmiertelnych dusz. Tutaj widzimy ważność zagadnienia demonów- ponieważ Biblijna nauka na temat śmiertelności ludzi, a zwłaszcza śmiertelności “duszy” jest fundamentalną nauką. Biblijna nadzieja jest nadzieją zmartwychwstania ciała podczas ostatecznego przyjścia Mesjasza w pełnej chwale, aby ustanowić Boże Królestwo na ziemi. Jedna fałszywa idea łatwo prowadzi do następnej. Teraz żeby zakończyć podsumowanie zanim rozpatrzymy dowody: Pan Jezus odnosi się do tych zagadnień z pełnym taktem i subtelnie, w takim samym duchu jak Staro Testamentowi prorocy odnoszą się do fałszywych poglądów na temat istnienia smoków, potworów pod ziemią, w morzu, w przestworzach, itd. Podejście naszego Pana polegało na tym, aby pokazać, że jedyną realną mocą na ziemi jest Bóg, a nie cokolwiek lub ktokolwiek inny. Nawet jeżeli lud chciał obstawać przy ich kulturowych przesądach na temat demonów, to musiał zaakceptować to, że moc Boża jest nieskończenie większa…że w rzeczywistości, przy całych zamiarach i zamierzeniach życia ludzkiego, te istnienia nie mają praktycznej mocy ani tez wpływu. Nasze życie, każdy jego aspekt jest w rękach Boga, “wiernego stworzyciela” [1 Piotr.4:19], a nie w rękach kogokolwiek innego.

Odnośniki
(1) Andrew Perry, Demons, Magic And Medicine (Sutton, UK: Willow, 1999); H.C. Kee, Medicine, Miracle And Magic (Cambridge: C.U.P., 1986).
(2) Zobacz wstęp do Plutarcha: Selected Essays And Dialogues ed. D. Russell (Oxford: O.U.P., 1993); oraz J. Black and A. Green, eds., Gods, Demons And Symbols Of Ancient Mesopotamia (London: The British Museum Press, 1992).
(3) Geza Vermes, Jesus The Jew (London: S.C.M., 1993) s. 61.

Contenido
Prólogo (por Ted Russell)
Wstep


Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla

Digresja 1:  List do Judy I Ksiega Enocha
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

 

 


 
 
Prawdziwe Diabeł