>
Aletheia Bible College
|
Carelinks Ministries
|
Osnowy Biblii
|
'PRAWDZIWY DIABEL ' Home
|
Więcej literatury w języku polskim
|
Czym jest Ewangelia?

 

Prawdziwe Diabeł Biblijna Wyjaśnienie. Tlumaczenie: Waclaw Cwiecek

Kompletna książka jak PDF

 

Email autora, Duncan Heaster

 

Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

3-2 Diabeł i Szatan: Trudne Pytania
Powszechne zrozumienie Diabła jako upadłego Anioła i rzeczywistej osoby stwarza ogromną liczbę pytań, na które nie ma logicznej odpowiedzi- przynajmniej w całej Biblii. To doprowadziło Shelley [a] aby wskazał, że : ”diabeł …jest słabym punktem popularnych religii- miękkim brzuchem krokodyla…Chrześcijaństwo wymyśliło albo zaadoptowało Diabła żeby wydostać się z trudności [próbowania zrozumienia dobrego Boga i zlej rzeczywistości]” [1]. J.B.Russell myślał podobnie: “To jest najsłabszy szew Chrześcijańskiej teologii” [2]. Ogrom Chrześcijańskich przeciwstawnych sobie tłumaczeń i komentarzy na temat Szatana i cała masa pytań bez odpowiedzi jakie za sobą niosą te komentarze jest potwierdzeniem powyższych opinii Shelley`a i J.B.Russella. W kontekście rozmowy na temat praktycznych konsekwencji naszej wiary, chcę podać listę tych pytań. Robię to ponieważ jakikolwiek jest fundament wiary, jakakolwiek jest struktura rozumienia Ewangelii, jeżeli ma tak wiele dziurawych przeciwieństw i trudności, to z trudnością może zainspirować do solidnego, dynamicznego związku z Bogiem. Dylemat grzechu i zła jest cały czas obecny w naszym życiu; i szczerze wierzę, że bez zdrowego zrozumienia tych kwestii; te sprzeczności i widocznie `teoretyczne` trudności będą mieć wpływ na nieuregulowane i niespokojne życie. Tak więc bardzo często, to zmaganie z tymi kwestiami [`Jak Bóg mógł to uczynić albo na to pozwolić? `] prowadzi do całkowitej utraty wiary; albo też umożliwi widzenie sensu w grzechu i zła, który pozwala Bogu potwierdzić naszą wiarę poprzez te negatywne doświadczenia. Tak więc podaje tutaj niektóre z pytań jakie się wyłaniają z błędnych idei wprowadzonych do Chrześcijaństwa na temat kwestii diabła- Umieszczam je tutaj jako formę bezpardonowego apelu do ciebie, abyś się odwrócił od powszechnie istniejącego, ale błędnego zrozumienia Szatana:

 • Jeżeli Diabeł upadł, jaka była przyczyna jego upadku? Jaki był jego grzech? Czy on fizycznie odszedł z Nieba i poszedł gdzieś indziej. Jeżeli tak to gdzie? Czy to było piekło czy ziemia albo możne gdzieś w środku przestworza? Jeżeli to była ziemia, to gdzie on wylądował? Czy w ogrodzie Eden? Czy to był Chrystus czy tez Archanioł Michał, który go pokonał? Kto dokładnie wyrzucił go z Nieba?
 • Gdzie dokładnie mówiąc jest teraz Diabeł? Jeżeli on jest rzeczywiście osoba to z pewnością musi mieć miejsce przebywania. Jeżeli Aniołowie literalnie spadli z Nieba to gdzie oni teraz są?
 • Czy rzekomo upadli Aniołowie zeszli na ziemię aby kusić ludzi do grzechu albo dlatego, że zostali zrzuceni przez Boga? Jeżeli zostali zrzuceni przez Boga jako kara z ich grzech to dlaczego ludzkość cierpi z tego powodu? Czy to nie wygląda jak karanie psychopaty przez danie mu nabitej broni i wrzucenie go na szkolne podwórko pełne dzieci? Jeżeli oni zeszli z Nieba na ziemię z własnej woli i popadli w grzech na ziemi, to wtedy cała idea buntu w Niebie, itd. jest sobie przeciwstawna.
 • Czy moglibyśmy grzeszyć i czy zgrzeszylibyśmy gdyby Diabeł nie istniał? Jeżeli nie, to z pewnością cierpimy i jesteśmy karani niesprawiedliwie za nasze grzechy. Jeżeli tak, to w jakiej mierze diabeł jest odpowiedzialny za nasze grzechy, wiedząc że i tak byśmy grzeszyli?
 • Jeżeli Diabeł jest osobą to czy on posiada ciało? To jak ono wygląda? Jeżeli on jest jak to się twierdzi “duchową osobą”, to w jakim sensie jest on osobą? Gdzie jest Biblijny dowód na istnienie `duchów` albo w samej rzeczy na jakiekolwiek istnienie poza formą osobową?
 • Jaka jest relacja pomiędzy Diabłem, a upadłymi aniołami/demonami? Jaka jest różnica w karze jaką każdy z nich ponosi? Czy grzech upadłych aniołów różnił się od grzechu diabła?
 • Czy Diabeł i ci aniołowie mogą okazać skruchę? Czy on ma swoją wolną wolę? Czy ją miał kiedykolwiek? Czy na początku miał w Niebie Chrystusowy charakter? Jeżeli Adam zgrzeszył, ale mógł okazać skruchę to dlaczego Szatan i ci aniołowie nie mogą także okazać skruchy? Jak to wyraził Milton w Raju Utraconym “ Człowiek tedy znajdzie łaskę/ ci inni [tzn. szatan] nie znajdą” [3.131]. Ciekawa rzeczą jest, że stare hymny wypowiadane przy chrzcie nawoływały do Szatana aby się opamiętał. Ergo maledicte zaczyna się od słów: “Tedy przeklęty Diable, odwróć swój wyrok i oddaj chwałę żywemu i prawdziwemu Bogu” [3]. Ten problem jak Adam mógł zgrzeszyć i się opamiętać, ale Szatan mógł zgrzeszyć i nie mógł okazać skruchy doprowadził wielu rożnego rodzaju ludzi do zdania sobie sprawy, że popularne zrozumienie Szatana jest błędne. Yezidi Kurdowie odeszli od standardowego Muzułmańskiego myślenia o Iblisie [Szatanie] ponieważ nie widzieli logiki w idei, że Szatan nie może okazać skruchy, i doszli do wniosku że nie ma osoby Szatana, że ludzka jednostka ma całkowitą odpowiedzialność za jej grzeszność oraz że stawi czoła rezultatowi ich grzechu w następnym życiu [4]. To trudne pytanie wciąż pozostaje dla tych, którzy się upierają przy popularnej interpretacji Szatana.
 • Kiedy Diabeł opadł? Przed stworzeniem? Przed stworzeniem Adama? Czy później? A może w czasie o którym mówi proroctwo z Objawienia 12? A może też w czasach Noego, kiedy synowie Boży żenili się z córkami ludzkimi [Rodz.6]?
 • Skąd się wzięły demony? Nowy Testament mówi o okolicznych wierzeniach odnośnie demonów- ale w pierwszym wieku wierzono, że demony są `nieśmiertelnymi duszami` zmarłych ludzi. Niegodziwe nieśmiertelne dusze stawały się niegodziwymi demonami [zobacz Josephusa Wojny Żydowskie 6.47]. Jeżeli demony są rzekomymi niegodziwymi aniołami, którzy upadli w czasie stworzenia albo w czasach Rodzaju 6, to w jaki sposób mogą także być niegodziwymi `nieśmiertelnymi duszami` ludzkich istot? W jaki sposób idea `nieśmiertelnej duszy` może być usprawiedliwiona na stronach Słowa Bożego, które cały czas podkreśla śmiertelność ludzkich dusz?
 • Według błędnego czytania Ez. 28:15 “Byleś nieskazitelny na twoich drogach od dnia którego zostałeś stworzony- aż znalazła eis w tobie niesprawiedliwość” a także Jana 8:44 “Diabeł był mordercą od początku i nie wytrwał w prawdzie ponieważ nie było prawdy w nim”, ci którzy wierzą w osobę Diabła stają przed zaprzeczeniami- czy Diabeł był grzesznikiem od początku czy też kiedyś był doskonałym, a potem upadł?
 • Jak możemy wytłumaczyć pozytywny wpływ Szatana na usposobienie duchowe? Ludzie byli oddani Szatanowi żeby mogli się nauczyć, aby nie bluźnili [1Tym.1:20]; wydanie Szatanowi powodowało “zniszczenie ciała” [1 Kor.5:5]- a “ciało” zazwyczaj odnosi się w Nowym Testamencie do cielesnego umysłu [Rzym.8:5-9; Efe.2:3; Jana 8:15]. Z pewnością to nabiera sensu jeżeli `szatan` odnosi się do jakiegoś przeciwnika, a nie do kosmicznej osoby, której misją jest skłonić nas do grzechu?
 • Kiedy Diabeł został ukarany i w jaki sposób? Podczas jego strącenia na ziemię? Czy w czasie ukrzyżowania? Czy w czasie służby Jezusa, kiedy On powiedział, że widzi szatana spadającego jak błyskawica? A może przy powtórnym przyjściu? Czy Diabeł będzie zbawiony? Orygeneusz upierał się, że będzie, ale w tym samym czasie “gdzie indziej Orygeneusz zaprzeczał zabawieniu Szatana i nazwał tą ideę, którą sam promował, szalonym pomysłem jego wrogów” [5]. Intelektualny dylemat `ojców` na ten temat jest bardzo widoczny.
 • Co dokładnie jest naszą obroną przeciwko Diabłu? Dlaczego Diabeł miałby się przestraszyć naszym czytaniem Biblii, wzywaniem imienia Chrystusowego, naszym chrztem, czynieniu znaku krzyża, wypowiadaniem zaklęć oraz innych rzeczy sugerowanych przez “ojców” kościoła?
 • Wiedząc, że Jezus zniszczył Diabła na krzyżu [Heb.2:14], dlaczego grzech i zło stale się powiększa na świecie- jeżeli rzeczywiście Diabeł jest za nie odpowiedzialny? I jeśli Diabeł był “zniszczony” to w jakim sensie ta osoba jest wciąż żywa i aktywna? Jak Diabeł może być sądzony w dniu ostatnim jeśli już był zniszczony na krzyżu? Z pewnością jedynym sposobem aby wyjść z tego galimatiasu jest spojrzenie na Biblijne odnośniki do Diabła jako nie odnoszące się do specjalnej osoby, ale raczej mówiące o rożnych ludzkich przeciwnościach oraz mocy grzechu. Murzyn Friday [Piątek] zapytał się Robinsona Crusoe: “Jeżeli PAN ma moc zniszczenia Diabła i chce go zniszczyć to dlaczego czeka na koniec świata?”. I to jest uczciwe pytanie. Ortodoksyjny pogląd na Diabła nie ma żadnego sensu kiedy czytamy, że Chrystusa zniszczył Diabła [Heb.2:14]. Kiedy klikniemy, kiedy zrozumiemy, że Diabeł w tym kontekście odnosi się do mocy grzechu, wszystko staje się zrozumiale. Moc grzechu była zniszczona; w Chrystusie, dla Niego osobiście Diabeł stał się martwy i pokonany. Teraz żyjemy Jego zwycięstwem przez zniszczenie mocy grzechu, przez Jego zwycięstwo i Jego siłę, przez całe nasze życie, mając zapewnienie w ostateczne zwycięstwo w Chrystusie.
 • Mówiąc wciąż na ten sam temat: Dlaczego Chrystus musiał umrzeć? Czy z powodu tyranii Szatana, jak to często twierdzili `ojcowie kościoła`? Czy też z powodu naszych i Adamowych grzechów, tak jak to Paweł wyjaśnił w całym liście do Rzymian?
 • Jaką siłę posiada Diabeł, jakie funkcje sprawuje na naszym świecie? Czy jest on odpowiedzialny za rezultat przekleństwa jakie spadło na ziemie po upadku Adama? Czy on to organizuje? Czy on powoduje katastrofy? Czy on powoduje moralne grzechy każdej osoby?
 • Grzegorz Wielki i inni Chrześcijańscy pisarze twierdzili, że Bóg pozwala Szatanowi aby tym wszystkim kierował. Dlaczego wiec tak często czytamy, że zło pochodzi “od Boga” albo jest przez Niego zesłane [Amos 3:6; 1 Sam.18:10; Iz.45:5-7 itd.]? Czy Bóg szanuje władzę Szatana nad nami?
 • Czy Diabeł był wężem czy też po prostu użył węża? Sprawozdanie z Rodzaju podaje, że wąż był ukarany bo był zmuszony jeść kurz z ziemi “po wszystkie dni twego życia”- co wskazuje na jego śmiertelność. Czy Diabeł literalnie zjada kurz? Jakie jest powiązanie obecnie pomiędzy wężami jakie znamy, pełzającymi na swoich brzuchach, a Szatanem?
 • Czy każdy grzech ma swojego demona/upadłego anioła? Czy Diabeł wstępuje w nasz umysł czy też w nasze ciało? W jaki sposób Diabeł nas kusi? Biblijne tłumaczenie procesu wewnętrznych pokus w ludzkim umyśle jest bardzo przejrzyste [Jakuba 1:13-15; Marka 7:15-23], i potwierdzone przez nasze własne doświadczenia. Ale dokładniej mówiąc, w jaki sposób osoba diabła kusi nas i prowadzi do grzechu?
 • Czy Diabeł karze grzeszników po śmierci, albo może tylko jest wykonawcą potępienia? Jak w takiej sytuacji wygląda współpraca Diabła z Bogiem, jeżeli w ogóle taka współpraca istnieje?
 • Co będzie robił Diabeł w Tysiącleciu, biorąc pod uwagę że będzie “związany”? Dlaczego literalna osoba  musi być “związana” żeby mu przeszkodzić w duchowej aktywności?
 • W desperackiej próbie żeby odpowiedzieć na `trudne pytania` dotyczące źródła cierpień oraz negatywnych doświadczeń w życiu Bożego ludu, winienie `osoby Szatana` stwarza jeszcze więcej trudnych pytań- I co się z tym wiąże, powoduje głębokie sprzeczności. Tak więc w Księdze Jubileuszu, Mastema/Szatan daje władze  Egipcjanom, aby prześladowali Izraelitów, jednak z drugiej strony to także on zabija pierworodnych w Egipcie. Tu powstaje pytanie: `Jaki jest udział Boga w tym wszystkim?`. Biblijne wytłumaczenie daje o wiele mniej trudności i nie stwarza żadnych sprzeczności.
 • Przekleństwo jakie spadło na ziemię oraz ludzkość po upadku Adama pochodziło od Boga, a nie od Diabła- zgodnie z Księgą Rodzaju. Co więc zrobił Diabeł w stosunku do ziemi po jego rzekomym upadku? Skąd przyszło przekleństwo- czy od Boga czy od Diabła? Jeżeli [jak to jest często stwierdzane] Diabeł sprowadził przekleństwo na ziemię, to dlaczego miał moc nad przyrodą oraz zwierzętami, które nie zgrzeszyły?
 • Jeżeli zgadzamy się z tym, że Szatan istnieje jako osoba,i prowadzi ludzi do pokus, to on musi mieć wielką moc i wiedzę. Skąd on dostał taką siłę i władze? Bóg pracuje w mikro biznesie milionów, a nawet bilionów istnień ludzkich na całym świecie, dostosowując Jego plany z pełną wiedzę o nieprzeliczonych trylionów możliwości dotyczących przyszłości, które Jego stworzenie ludzkiej wolnej woli powoduje. Jeżeli Szatan jest poważnym przeciwnikiem naszego Wszechpotężnego Boga, to on jest mizernym przeciwnikiem Wszechpotężnego, który patrzy z pasją na biliony wszechświatów, który śledzi ruch każdej cząsteczki atomu niezliczonej ilości gwiazd w niezliczonych galaktykach…czy ten rzekomy Szatan jest naprawdę potężny? Czy też idea jakiejkolwiek kosmicznej opozycji do Stworzyciela nie jest po prostu absurdalna, a nawet budząca politowanie? Podobnie też, czy idea że Bóg musiał zapłacić okup Szatanowi, aby wybawić Swojego Syna i całą ludzkość, nie daje Szatanowi za dużo władzy- władzy, o której Biblia nic nie mówi, że on ją posiada. Ps.139:12 wyśmiewa się z tej idei, że Bóg się zmaga z mocą ciemności: “Nawet ciemność nie jest za ciemna dla ciebie; noc dla ciebie jest jak dzień”.
 • Jeżeli Szatan rzeczywiście był zrzucony z Nieba, przeciwko jego woli- to jak to zostało osiągnięte? Ponieważ ortodoksyjny punkt widzenia, który twierdzi, że Szatan wciąż posiada dużo mocy, którą używa aby powodować kłopoty na ziemi nawet w naszych czasach. Z pewnością on nie zszedł na ziemie bez walki. Odstępczy Judaizm spotkał się z tym problemem i próbował go rozwiązać przez twierdzenie, że “potężny anioł był posłany, aby wyrzucić Szatana”- to twierdzenie jest zawarte w kilku dokumentach odkrytych w Qumran [6]. Ale to powoduje cały szereg dalszych trudnych pytań. Kto dokładnie jest tym aniołem, który jest silniejszym od Szatana? Dlaczego nie ma o nim innej wzmianki w Piśmie Świętym? Czy cała ta walka Szatana z Bogiem nie była trochę nierówna z etycznego punktu widzenia, gdyż Bóg jest o wiele bardziej potężny, a do tego ma aniołów, którzy są potężniejsi od Szatana? Czy `biedny` Szatan nie był przegrany od samego początku? Czy był głupi na tyle, aby podjąć się walki, o której z góry powinien wiedzieć, że jest nie do wygrania? Dając nielogiczną odpowiedź na jedno trudne pytanie doprowadza do wielu jeszcze trudniejszych pytań. Mówiąc prościej, powinniśmy wrócić do oryginalnego problem i starać się szukać rozwiązania tylko na Biblijnych warunkach.
 • W książce, która stawia bolesne pytania, ale nie daje konkretnych odpowiedzi, Ruth Anshen zadaje wyzwanie wierzącym w upadłego-Anioła Szatana wznosząc zagadnienia takie jak: W jaki sposób bunt Szatana i jego potępienie doprowadziło do tego, że ludzie są bardziej podatni na grzech i niegodziwość? Dlaczego Bóg ukarał ludzkość i wyrzucił Adama z ogrodu Eden za grzech Szatana? Jeżeli Szatan był kiedyś dobrym aniołem, który zgrzeszył i `upadł`, to z pewnością jest w nim odrobina `dobrego`- ponieważ osoba która grzeszy nie jest całkowicie grzeszna i często okazuje przejawy dobroci. Jak to można pogodzić z klasycznym wizerunkiem całkowicie niegodziwego Szatana? Wiemy też że żyjemy w powiększającym się wszechświecie, czy to oznacza, że moc Szatana także się powiększa? Co i gdzie dokładnie jest posiadłością Szatana? Jaki cel miał Szatan w Edenie? Zbudować sobie imperium? Dlaczego on tak nienawidzi ludzi? Czy on był zagniewany na Boga czy na ludzi? Jeżeli Szatan był na początku Aniołem, mającym Bożą naturę, to z pewnością był nieśmiertelnym. Jest to niemożliwe aby stracić nieśmiertelność jeżeli się ją posiada- czy więc Szatan będzie istniał na wieki? Jeżeli nie to czy będzie zbawiony? Nieśmiertelny grzesznik to niemożliwa idea, jeżeli wiemy ze grzech jest karany śmiercią [7].

Chcę powiedzieć, że ta fundamentalna przepaść pomiędzy tymi pytaniami, a brakiem logicznej odpowiedzi, jest  śmiertelnym ciosem dla czystości każdej osobistej albo teologicznej opozycji, która nie rozumie tych zagadnień. `Ojcowie` kościoła zdawali sobie sprawę z trudności tych zagadnień, ale próbowali zablokować jakiekolwiek myślenie na ten temat przez przeciętnych Chrześcijan. “Takie pytania…jak `Skąd pochodzi zło`? były Chrześcijański pisarz Tertulian powiedział, że są: “pytaniami, które czynią ludzi heretykami” [8]. To z pewnością jest uznaniem, że jest coś głęboko błędnego z teologią, nawet jeżeli ona nosi imię `Chrześcijańska`, która nie może się uporać z takimi zagadnieniami, które są podstawą Chrześcijańskiej myśli i Chrześcijańskiego życia. Sposób w jaki standardowe Chrześcijaństwo podchodzi do tak wielu różniących się odpowiedzi na te pytania, jest dla mnie wskazówką, że się mylą na temat tych zagadnień. Kluczem, który otwiera zrozumienie, jest Biblijne spojrzenie na to, że grzech pochodzi z wewnątrz, a zło/nieszczęścia w sumie rzeczy pochodzą od Boga. Tylko takie spojrzenie ma sens. Wszystkie te trudne pytania są w rzeczywistości odbiciem tego jak niezaspokojone jest standardowe tłumaczenia Szatana i zła. Susan Neiman napisała całą książkę dając przykłady jak historia Europejskiego myślenia, filozofii oraz polityki jest w istocie historią nieudanych prób tłumaczenia początku zła [9]. Począwszy od Kanta do Hegela, Marksa, Nietzschego, a nawet Hitlera…wszystko może być rozumiane jako seria coraz bardziej zdesperowanych prób, aby się pogodzić z przeszłymi wzorami zła, a obecnym doświadczeniem tego zła. To zajmuje o wiele więcej czasu, niż czas jaki poświęcamy Bogu i jego Słowu Biblii na poważne studiowanie. Ludzka próba, aby to wyjaśnić, niezależnie czy częściowo referuje do Biblii albo i nie, prowadzi donikąd. W ciągu mojego życia zaobserwowałem, że ludzkie doświadczenie z teoriami, które zawodzą by wyjaśnić zło prowadzi ich do Boga- jeżeli jest im dana możliwość poznania poprawnego wyjaśnienia Biblijnego tłumaczenia z Bożego punktu widzenia. Weźmy pod uwagę M. Scott Pecka, klasycznego Amerykańskiego agnostyka, który trudnił się psychoterapią. On wyjaśnił w jego People Of The Lie: The Hope For Healing Human Evil [10] jak w przeszłości próbował tłumaczyć ludzką `grzeszność` jako tylko brak kierownictwa, złe zachowanie, itp., starannie pomijając koncept `zła`. Ale w końcu uznał on zło, stawianie wyzwania złu, oraz tego, że ludzkość jest rzeczywiście samo-zwiedziona, że `diabeł` naprawdę jest `fałszywym oskarżycielem` [tak jak to Greckie słowo diabolos naprawdę oznacza], że on przyszedł nie tylko do Boga, ale także do Chrystusa oraz dla bardziej efektywnego służenia ludziom.

Odnośniki
(1) P.B. Shelley, On The Devil in The Complete Works Of Percy Bysshe Shelley, ed. Roger Ingpen and Walter E. Peck (New York: Scribner's, 1965).
(2) J.B. Russell, The Devil (Ithaca: Cornell University Press, 1977) s.222.
(3) H.A. Kelly, Satan: A Biography (Cambridge: C.U.P., 2006) p. 212. Zobacz takze jego The Devil At Baptism (Ithaca: Cornell University Press, 1985) s. 237,238.
(4) Zobacz John S. Guest, Survival Among The Kurds: A History Of The Yezidis (London: Kegan Paul, 1993) s. 31,236; Peter Awn, Satan's Tragedy And Redemption: Iblis In Sufi Psychology (Leiden: Brill, 1983).
(5) J.B. Russell, A History Of Heaven (Princeton: Princeton University Press, 1997) s. 75.
(6) 11Q11, kol. 4, II. 1-10- Angieksjie tlumaczenie w F.G. Martinez oraz E.J.C. Ticghelaar, The Dead Sea Scrolls: Study Edition (Leiden: Brill, 1997) Vol. 2 s. 1202-3.
(7) Ruth Anshen, The Reality Of The Devil: Evil In Man (New York: Harper & Row, 1972) s. 14,15,89.
(8) Elaine Pagels, Adam, Eve, And The Serpent (New York: Random House, 1997) xxiv.
(9) Susan Neiman, Evil In Modern Thought: An Alternative History of Philosophy (Princeton: Princeton University Press, 2002).
(10) M. Scott Peck, People Of The Lie: The Hope For Healing Human Evil (New York: Simon & Schuster, 1983).

Contenido
Prólogo (por Ted Russell)
Wstep


Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla

Digresja 1:  List do Judy I Ksiega Enocha
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

 

 


 
 
Prawdziwe Diabeł