>
Aletheia Bible College
|
Carelinks Ministries
|
Osnowy Biblii
|
'PRAWDZIWY DIABEL ' Home
|
Więcej literatury w języku polskim
|
Czym jest Ewangelia?

 

Prawdziwe Diabeł Biblijna Wyjaśnienie. Tlumaczenie: Waclaw Cwiecek

Kompletna książka jak PDF

 

Email autora, Duncan Heaster

 

Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

 

1-5 Protestujący: Sprzeciw  Popularnemu  Konceptowi  Diabła
Biblijny wniosek z mojego następnego rozdziału jest taki, że słowa 'Szatan`[przeciwnik] oraz `Diabeł`[fałszywy oskarżyciel] są po prostu słowami, które mogą być użyte w Piśmie Świętym bez negatywnego brzmienia; oraz że czasami odnoszą się do największego 'przeciwnika` jakiemu musimy stawić czoła to znaczy grzechowi. Co więcej, idea osoby Szatana, upadłego anioła, jest po prostu nie poparta Biblijnym tekstem. Studiowanie Słowa Bożego jest jedyną podstaw moich wniosków i mam nadzieję, że będę trzymał się tych wniosków, nawet gdyby cały świat obrócił się przeciwko mnie. Dla wielu czytelników te wnioski mogą się okazać dziwne i może nawet obraźliwe. Ale powinniśmy wziąć pod uwagę, ż, nie jestem jedynym, który doszedł do takiego zrozumienia. Dobrze znani Chrześcijańscy pisarze i myśliciele doszli do takich samych wniosków. Prawda jest taka, że zawsze byli wierzący, którzy protestowali przeciw tej popularnej teorii. David Joris z 16 wieku był godnym wzmianki przykładem odrzucenia wiary w nadprzyrodzoną osobę Diabła, a z nim byli inni, tak jak na przykład Anabaptyści [1]. Była cala grupa podobnych myślicieli w 17 wieku- Kakub Bauthumley, Lodowick Muggleton, Anthonie van Dale, Thomas Hobbes [w Lewiatanie, 1651], Balthassar Bekker [w The World Bewitched, 1693] oraz inni. Isaak Newton zaczął ze standardowym poglądem na Diabła, ale z biegiem czasu [razem z odrzuceniem trójcy, chrztem niemowląt oraz nieśmiertelnością duszy], doszedł do odrzucenia tego poglądu. Frank Manuel tak to skomentował: ”wygląda na to, że Diabeł przeszedł metamorfozę, to znaczy przemianę w symbol pożądania ciała i jego rzeczywistość zaczęła być coraz bardziej wątpliwa”[2]. Znany badacz zajmujący się Newtonem, Stephen Snobelen potwierdził to w wielu publikacjach opartych na ostatnio udostępnionych teologicznych manuskryptach Newtona. On także przyniósł na światło dzienne to, że Newton doszedł do zrozumienia, że demony nie są literalnymi osobami, a raczej przykładem w jaki sposób język dnia [frazeologia] jest używany w Nowym Testamencie- w tym wypadku żeby opisać choroby umysłowe. Joseph Mede w jego Apostasy Of The Latter Times udowadniał tą samą konkluzje. W sekcji 1-4-1 napisałem, że być może nawet sam John Milton nie podążał za ortodoksyjną ideą, i w zasadzie [kiedy spojrzymy głębiej] szydził z tej idei jako całkowity absurd. W 18 wieku widzimy podobny sprzeciw- np. Arthur Ashley Sykes I Richard Mead. W 19 wieku także było wielu protestujących, jak na przykład John Simpson[The Meaning Of Satan,1804(3), John Epps[The Devil,1842], John Thomas[Elpis Israel,1848], Robert Roberts[The Evil One,1882] I inni.

Odłączeni od dogmatów i tradycji starego świata, ale otrzymując gorliwą wiarę w Biblijne Chrześcijaństwo, wielu 19 wiecznych imigrantów przemieszczających się do Ameryki zaczęło studiować Pismo Święte, ażeby odnaleźć prawdę. Po pierwszej publikacji tej książki, mój Kanadyjski przyjaciel zwrócił moją uwagę na książkę napisaną przez Waltera Balfoura, która została opublikowana w Charlestown w roku 1827 [4]. To obszerne stadium prowadzi do takich samych wniosków, do jakich ja doszedłem w niniejszej książce. Balfour doszedł do identycznych wniosków odnośnie Biblijnej nauki o Szatanie, demonach oraz natury  grzechu i zła; a także zinterpretował fragment z Hioba 1 w taki sam sposób jak ja to zrobiłem. W pewnych fragmentach naszych prac jest duże podobieństwo, zarówno w stylizacji, jak i w frazeologii; ja tylko mogę mieć wielkie pocieszenie z faktu, że niezależne umysły, oddzielone czasem, pochodzeniem, geografią i okolicznościami, doszły do tego samego zrozumienia. Tak jak to już się zdarzyło w przeszłości, nie jest to dla mnie zbyt trudne, aby być przypartym do muru, naprzeciw całemu światu w tym  temacie Szatana; ale to że nie nie jestem sam, jest rzeczywiście pociechą oraz potwierdzeniem.

Ci, a także inni niezależni Chrześcijańscy myśliciele stawili czoła ogromowi tradycji i dogmatowi, który był i jest podstawową nauką zarówno Katolików, jak i Protestantów. W ostatnich czasach wielu naukowców, a także myślących Chrześcijan odważnie podążali za głosem  sumienia. Jest to przykre, że wielu ludzi myśli, że sprawy religijne są tylko dla ekspertów, kleru, pastorów oraz akademickich teologów;  i że żaden amatorski student Biblii [jakby taki był], może mieć znaczącą opinie. To jednak unieważnia cały sens Biblijnego objawienia – że Biblia jest Słowem Bożym dla wszystkich Jego ludzi, i że każdy z nas powinien studiować i rozmyślać nad Słowem Borzym, i wyciągnąć wnioski oparte na osobistej szczerości i błogosławieństwie Bożym. Tak wiec Grzegorz z Nysy, jeden z “ojców” popularnej Chrześcijańskiej nauki na temat Diabła narzekał, że przeciętni ludzie w Chrześcijańskim zborze nie są zainteresowani teologicznymi zagadnieniami. On to wyraził tymi słowami: “Wszędzie w mieście jest pełno tego, aleje, ulice…jeżeli zapytasz o wymianę waluty to usłyszysz przemówienie. Jeżeli zapytasz o cenę bochenka chleba to usłyszysz, że Ojciec  jest wszechpotężny, Syn podporządkowany. Jeżeli zapytasz czy miejska łaźnia jest wygodna to usłyszysz, że Syn został stworzony z niczego”[5]. Wołanie, że “każdy człowiek jest studentem Biblii”, jest dalekie od tego czym byli wcześni ojcowie. Oni pragną [tak jak to jest w dzisiejszych czasach wśród większości pastorów i przywódców kościoła], żeby ograniczyć studiowanie Boga, formułowania doktrynalnego zrozumienia do ich własnego grona. Byli pewni siebie, że tylko oni mają autorytet i umiejętność zrozumienia doktryn. To zostawia nam ciężkie zadanie żeby uporządkować bałagan jaki zostawili, żeby dojść do prawdy Biblijnego przesłania. Dzięki Bogu za danie nam niezmienionego tekstu Biblijnego, który możemy studiować w naszym własnym języku.

Zakończenie
Nasze stadium historii doktryny Szatana nie było tylko  wyłącznie historią-  w czasie naszego stadium dodałem także moje komentarze. Jednak ogólny wzór tej historii, rozwoju, zmian tej idei jest przejrzysty, w porównaniu do prac flegmatycznych i niezaangażowanych historyków. Biblia mówi o “wierze”, “Ewangelii”, jako zestawie doktryn, depozycie wiary danej wierzącym [Efezjan 4:4-6]- “wierze, która była dostarczona świętym”[Judy 3 ASV]. Prawda nie może być zmieniona, nic nie może być dodane albo ujęte. Biblia napomina nas , zwłaszcza w listach Pawła i Piotra, żeby utrzymywać czystość wiary. Jarosław Pelikan poprawnie komentuje: “Co oznacza, że doktryna `staje się` częścią Katolickiej wiary, która jest przez definicję, uniwersalna, zarówno w przestrzeni jak i w czasie?”[6]. Jest jednak oczywiste, że nauka o osobie Diabła jest czymś co było utworzone, ex-nihilo na ile to dotyczy Biblii; i że była dodana i rozwinięta na przestrzeni czasu  w coś, co nie jest postrzegane w Biblijnym tekście. Dlatego powinna być odrzucona jako niechrześcijańska nauka. Ta nauka była nieznana Abrahamowi, Dawidowi, Jezusowi, Pawłowi…i dlatego nie powinna być zaakceptowana przez nas.

 

Odnośniki
(1) Udokumentowane w Auke Jelsma, Frontiers Of The Reformation: Dissidence And Orthodoxy In Sixteenth-Century Europe (Aldershot: Ashgate, 1998), ss. 25-39. Punkt z Anabaptystycznego Wyznania Wiary  w Wenecji z około 1550, która mówi że “nie ma innego Diabła niż mądrość ludzka, bo żadne Boskie stworzenie nie jest mu wrogiem jak tylko to. Cały ten dokument można zobaczyć w Earl Morse Wilbur, A History Of Unitarianism (Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1952) Vol. 2 s. 98.
(2) Frank E. Manuel, The Religion Of Isaac Newton (Oxford: Clarendon, 1974), s. 64. W innym miejscu, Manuel wykazał jak Newton odrzucił idee demonów będących literalnymi osobami – a raczej zinterpretował ich referencje jako wyrażenie językowe owego dnia, żeby opisać choroby psychiczne- shows how Newton rejected the idea that demons were literal beings- zobacz Frank E. Manuel. Isaac Newton: Historian (Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1963) s. 149.
(3) Ostatnio wydrukowane w 1999 przez  Grammata Press (B.C., Canada).
(4) Walter Balfour, An Inquiry Into The Scriptural Doctrine Concerning The Devil And Satan (Charlestown, MS: Davidson, 1827), forma elektroniczna w Google książki.
(5) Jak cytowane w  G. Bowersock, P. Brown, O. Grabar Late Antiquity: A Guide To The Postclassical World (Cambridge: Harvard University Press, 2000) s. 69.
(6) Jaroslav Pelikan, The Development Of Christian Doctrine (New Haven: Yale University Press, 1969) s. 39.


Wstep


Rozdzial 1: Historia Doktryny
1-1 Historia Diabla I Szatana W Starotestamentowych Czasach
1-1-1 Izrael w Niewoli: Babilonskie I Perskie Wplywy
1-1-2 Grecki Wplyw
1-2 Diabel po Nowym Testamencie
1-2-1 Szatan wedlug Jystyna Meczennika
1-2-2 Szatan wedlug Ireneusza i Tertuliana
1-2-3 Szatan wedlug Clemensa i Orygena
1-2-4 Szatan wedlug Lactanjusza i Anastazjusza
1-2-5 Szatan wedlug Augustyna
1-3 Szatan w Sredniowieczu
1-4 Szatan od Czasow Reformacji
1-4-1 Szatan w Raju Utraconym
1-5 Protestanci: Opor Popularnej Ideii Diabla
1-6 Diabel I Szatan we wspolczesnym mysleniu

Rozdzial 2: Niektore Podstawowe Nauki Biblijne
2-1 Aniolowie
2-2 Pochodzenie Grzechu i Zla
Dygresja 2: Rzymianie oraz madrosc Solomona
Dygresja 3: Kontekst Rodzaju 1-3
2-3 Szatan i Diabel
2-4 Zydowski Szatan
2-5 Pieklo
Dygresja 4 "Duchy w wiezieniu"

Rozdzial 3: Praktyczne Powiazania
3-1 Niektore Praktyczne Powiazania
3-1-1 "Byc duchowego usposobienia": Sedno Chrzescijanstwa
3-2 Diabel i Szatan: Trudne Pytania

Rozdzial 4: Demony
4-1 Diabel, Szatan i Demony
4-2 Demony i Balwany
4-3 Demony i Choroby
4-4 Jezyk Tamtych Dni
Dygresja 5 Bog Adoptuje Ludzka Perspektywe
4-6 Demony: Dlaczego Jezus Nie Skorygowal Ludzi?
4-7 Psychologia Wiary w Demony
4-8 Demony: Podsumowanie

Rozdzial 5: Niektore Przekrecone Wersety
Rozdzial 5 Studium Niektorych Biblijnych Wersetow Ktore Wspominaja Diabla i Szatana
5-2 Waz w Edenie
5-3 Synowie Bozy i Corki Ludzkie
5-4 Szatan w Hioba
5-4-1 Satan w Hioba: Wspolwierny?
5-4-2 Szatan w Hioba: Aniol-Szatan?
5-4-3 Obalenie Mitu 'Szatana' w Hioba
5-5 Lucyfer Krol Babilonu
5-6 Nanaszczony Cherubin
5-7 Szatan w Zachariasza 3
5-8 Kuszenie Jezusa
5-8-1 Jezus Na Pustyni: Studium Jezykowe Oraz Natura Pokus
5-8-2 Kuszenie Na Pustyni: Spojrzenie W Myslenie Jezusa
5-9 Nieczyste Duchy
5-10 Diabel I Jego Aniolowie
5-11 Szatan Zabiera Slowo
5-12 Szatan Jak Blyskawica
5-13 Szatan Wstepuje w Judasza
5-14 Piotr I Szatan
5-15 Wasz Ojciec Diabel
5-16 Przesladowanie Przez Diabla
5-17 Dziecko Diabla
5-18 Moc Szatana
5-19 Wydanie Szatanowi
5-20 Bog /Ksiaze Tego Swiata
5-21 Aniol Swiatlosci
5-22 Wyslannik Szatana
5-23 Ksiaze Nadziemski
5-24 Dawac przystep Diablu
5-25 Zasadzki Diabelskie
5-26 Sieci Diabelskie
5-27 Poszli za Szatanem
5-28 Przeciwstaw Sie Diablu
5-29 Lancuchy Ciemnosci
5-30 Cialo Mojzesza
5-31 Synagoga Szatana
5-32 Michal i Wielki Smok
5-33 Diabel i Szatan Zwiazani
Dygresja 6: "Czlowiek Bezprawia " (2 Tes. 2)

Rozdzial 6: Troche Koncowych wnioskow
6-1 Prawdziwy Diabel: Koncowe Wnioski
Legion i Gadarenskie Swinie

 

 


 
 
Prawdziwe Diabeł